Double-click

Select to translate

Św. Faustyna Kowalska napisała w swym Dzienniczku: "Bóg nikomu miłosierdzia swego nie odmówi. Niebo i ziemia może się odmienić, ale nie wyczerpie się miłosierdzie Boże" /72/. Powyższe słowa z Dzienniczka są niezwykle aktualne.

8 grudnia 2015 roku rozpoczyna się Rok Miłosierdzia, który trwał będzie do Niedzieli Chrystusa Króla (20.XI) roku przyszłego. Oto czas szczególnego głoszenia prawdy o Bożym miłosierdziu oraz czas praktykowania czynów miłosierdzia. Trzeba przyswoić sobie jeszcze bardziej prawdę o niewyczerpanym miłosierdziu Boga, aby móc głosić ją w swoim otoczeniu, głosić ją światu.

Świat jest dziś tak bardzo spragniony miłosierdzia. Ciągle istnieje potrzeba poprawnego zrozumienia tego przymiotu Boga, ukazania go w pełni. Rok Miłosierdzia wydaje się być idealnym czasem, aby nie tylko o miłosierdziu mówić, ale przede wszystkim, miłosierdzie czynić.

Trzeba w tym roku głębiej przyjąć podstawowe przesłanie chrześcijańskie: Bóg jest Miłością…. W swoim Miłosierdziu uczynił nas na nowo swoim dziećmi przez Jezusa Chrystusa. To Sam Chrystus jest Miłosierdziem. Jezus ukazuje nam oblicze Ojca pełnego Miłosierdzia.

Podstawową postawą człowieka jest osobiste doświadczenie Bożego miłosierdzia w sakramencie pokuty i pojednania. Otwarcia umysłu i serca na Boże Miłosierdzie potrzebuje każdy człowiek uwikłany w grzech – Rok Łaski nie może być przegapiony przez nikogo, kto brnie w wątpliwościach wiary bądź tkwi w grzechu - bo ten rok to WYJĄTKOWA SZANSA ! Papież wyznacza miejsca i dni szczególnej łaski, otwiera STRUMIENIE OŻYWCZEJ ŁASKI w odpustach, miejscach pielgrzymek, kościołach stacyjnych, a zwłaszcza konfesjonałach wszystkich świątyń. Każdy kapłan może w tym roku rozgrzeszać z przestępstw i grzechów zwykle zarezerwowanych biskupowi.

Otwartość serca jest potrzebna także każdemu starającemu się wzrastać w postawie zawierzenia Bogu, każdemu kto jest osobą szczerze praktykującą. Na wzór starszego syna z przypowieści o miłosiernym Ojcu – trzeba zrozumieć własny dar wierności Bogu i dziękować za Jego łaski oraz za każdego, kto się nawróci.

Co więcej, należy wzrastać w gorliwym pełnieniu uczynków miłosierdzia, a szczególnie zatroszczyć się o łaskę PRZEBACZENIA. Przebaczyć z głębi serca, darować urazy to, jak mówi papież „ewidentny wyraz miłości miłosiernej”.

Na nowo rozpoznać Boga jako kochającego Ojca, przyjąć Jego otwarte ramiona miłości – to jedna strona przeżywania Roku Łaski. Drugi wymiar, nie mniej istotny polega na praktykowaniu miłosierdzia na co dzień. Trzeba na nowo odkryć przesłanie wypływające z katechizmowych wskazań UCZYNKÓW MIŁOSIERNYCH CO DO DUSZY I CO DO CIAŁA. Znać „drogowe znaki” zapewniające bezpieczne podążanie drogami życia – to ważne zadanie dla współczesnych katolików często zatrzymujących się na sentymentalnych i powierzchownych postawach. Wiara bez uczynków ? Czy nie warto wzbogacić wiary w konkrety skierowane do wątpiących, nieumiejętnych, grzeszących, ale także głodnych, chorych, bezdomnych ….

We wspólnotach będą prowadzone czuwania, modlitwy, przeróżne akcje ewangelizacyjne. Ogłoszony przez Papieża Franciszka Rok Miłosierdzia jest wydarzeniem, które musi znaleźć swoje odbicie w życiu duszpastersko-pastoralnym każdej parafii. Tematyka miłosierdzia ma inspirować naszą modlitwę, odświeżyć nasze życie religijne, zmotywować do dzieł miłosierdzia i tym samym przemienić nas samych, i świat.

Każdy z nas i także świat potrzebuje przemiany…,
może nawet bardziej niż kiedykolwiek...

Z Papieżem Franciszkiem, z pasterzami Kościoła warto więc przekroczyć otwierające się szeroko drzwi Świętego Jubileuszowego Roku Łaski – ROKU MIŁOSIERDZIA i wchodzić w zbawienny świat łaski.

ŚWIĘTY ROK MIŁOSIERDZIA
8.XII.2015 – 20.XI.2016